Co Pospay 443.jpg

Co to jest karta wielowalutowa?

W dzisiejszym świecie podróżowanie jest bardzo proste. Większość państw europejskich w ramach Unii Europejskiej ułatwia podróżowanie bez paszportów.

Spora grupa państw świata umożliwia wjazd na swoje terytorium bez konieczności posiadania wiz wjazdowych czy pobytowych. Tego typu rozwiązania sprzyjają podróżom w różne zakątki świata.
W związku z wyjazdami poza granice własnego kraju należy liczyć się z posiadaniem odpowiedniej waluty. Bez pieniędzy nie da się podróżować.
Wychodząc naprzeciw tym problemom banki polskie oferują swoim klientom korzystanie z karty wielowalutowej.

Jedna karta kilka walut

W ramach obsługi konta osobistego, banki umożliwiają prowadzenie dodatkowych kont w walutowych obcych. W przypadku polskich banków konta walutowe mogą być prowadzone w następujących walutach: dolar amerykański, euro, funt brytyjski. Niektóre banki dodatkowo prowadzą obsługę we frankach szwajcarskich. Do korzystania z tych kont służy karta wielowalutowa.
Działanie takiej karty jest bardzo proste. Wystarczy posiadać na rachunku odpowiednią kwotę w danej walucie i w zależności od potrzeb realizować płatności w kraju jej obowiązywania. Dzięki takiemu rozwiązaniu podczas transakcji zagranicznych unika się konieczności przewalutowania polskich złotych na wybraną walutę.

Zalety karty wielowalutowej

Karta przypisana do kilku walut używana poza granicami kraju rozpoznaje w jakiej walucie dokonywana jest płatność. Automatyczne wybieranie potrzebnej waluty z karty nie jest obarczane kosztami przewalutowania.
Przed wprowadzeniem takiej usługi, również można było operować kartą w danej walucie. Kłopot polegał na tym, że do każdej waluty należało mieć odrębne konto i przypisaną do tego konta kartę. Mając na uwadze trzy podstawowe waluty obowiązujące w Europie czyli: euro, funt i frank, zmuszało to do posiadania trzech kart. Dodatkowo czwarta karta dla posiadacza rachunku w dolarach. Dzięki wprowadzeniu karty wielowalutowej do obsługi kilku kont walutowych wystarczy tylko jedna.
Podstawową korzyścią jest oszczędność na opłatach pobieranych za przewalutowanie.

Wady karty wielowalutowej

Szukanie wad w przypadku karty wielowalutowej jest nieco naciągane. Istnieje jeden szkopuł, polegający na ograniczeniach co do ilości walut obsługiwanych w ramach jej posiadania. Najczęściej banki polskie oferują obsługę kart w odniesieniu do czterech walut. Co prawda w niektórych bankach rozszerzono możliwość obsługi w ramach karty wielowalutowej kilkunastu walut.